<%=StrTitr %>
کدخبر : 604
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۷/۱۳ - ۰۹:۰۷
تعداد بازدید :    2102
رئیس دانشگاه صنعتی شریف:
ارتقای اساتید در همه رشته ها و دانشگاه ها نباید یکسان باشد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به لزوم بازنگری در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی گفت: این آیین نامه نسخه ای واحد برای همه دانشگاه ها و رشته ها می پیچد در حالی که روش ارتقای اساتید نباید در همه رشته ها یکسان باشد.

آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی موسسه های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی که آخرین نسخه آن مصوب 18 اسفند سال 94 است، در 9 ماده تدوین شده و مبنای ارتقای علمی اساتید از مرتبه مربی، دانشیار، استادیار و استادی است.
ماده 3 این آیین نامه به فعالیت های پژوهشی و فناوری می پردازد و بر اساس آن چاپ مقاله در نشریات علمی و پژوهشی داخلی امتیاز دارد، ضمن اینکه ماده یاد شده به تولید دانش فنی، طراحی سیستم ها و روش ها و مدل سازی تجهیزات پزشکی می پردازد، به نظر می رسد در روند امتیازدهی مقالات را با اصالت بیشتری مطرح کرده است.
این روند هر چند طی سال های گذشته موجب نام آوری ایران در تولید علم به ویژه در نشریات علمی شده، اما در ماه های اخیر بیش از پیش مورد نقد و اعتراض قرار گرفته است؛ چندی قبل نیز رهبر معظم انقلاب مقاله محوری را نادرست دانسته و بر توجه به حل مسائل کشور در مقالات تاکید کردند.
دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه شریف در مورد لزوم تغییر در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی به ویژه در پی بیانات اخیر مقام معظم رهبری، در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: ایشان به دو نکته مختلف در این زمینه اشاره کردند؛ کشور باید مرجعیت علمی خود را حفظ کند و رشد علمی با شدت قبل جلو برود، اما حتی اگر مقاله ای نوشته می شود باید به نوعی با مسائل کشور مرتبط باشد و اینها با هم تناقض ندارد باید هر دو کار را انجام دهیم و برای 20 سال آینده کشور کار کنیم.
وی در پاسخ به این که آیا محدودیت بودجه امکان تخصیص منابع مالی به هر دو پژوهش های بنیادی و کاربردی را می دهد گفت: به همین دلیل باید سراغ راه های دیگری برای کسب بودجه برویم، اما در نهایت فعالیت های بنیادی را هم باید انجام دهیم؛ زیرا فناوری که امروز در دست ماست حاصل پژوهش های سال های قبل است و اگر می خواهیم اقتدار ملی داشته باشیم، پژوهش های بنیادی را هم باید انجام دهیم.

استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف افزود: دانشگاه هایی که از این پتانسیل برخوردار هستند باید کار بنیادی هم بکنند و در کنار آن به موضوع ارتباط با صنعت و حل مسائل کشور هم بپردازند، معتقدم حتی از پژوهش هایی که منجر به حل مسائل اساسی کشور می شود می توان یک مقاله صنعتی نوشت و منافاتی ندارد؛ از قرارداد ارتباط با صنعت هم می توان مقاله علمی پژوهشی نوشت و خود من چنین تجربه ای دارم.


***آیین نامه ارتقای اساتید نسخه واحدی برای همه می پیچد

عضو پیوسته موسسه بین المللی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) همچنین با تاکید بر لزوم تغییر در این آیین نامه افزود: ایراد کلی آیین نامه این است که یک نسخه برای همه دانشگاه ها و همه رشته ها نوشته شده؛ در حالی که نمی توان گفت روش ارتقای یک استاد دانشگاه باید در رشته های مختلف علوم انسانی، فنی و ریاضی و پزشکی یکسان باشد.

«البته نمی توان به تعداد اعضای هیات علمی آیین نامه ارتقا نوشت ولی می توان آیین نامه های ارتقا را برای گروهی از رشته ها تخصصی تر تدوین کرد، انتظار داریم هر رشته کار خود را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه صنعتی شریف برای ارتقای اساتید معیارهای مختلف همسان سنجیده می شود افزود: با اینکه امتیاز لازم را به فرد می دهیم، با مشکلاتی هم روبرو هستیم. زیرا کمیته ای که تصمیم نهایی را می گیرد برای همه رشته ها یکجا تصمیم می گیرد و ممکن است در این زمینه به بعضی معیارها مانند انتشار مقاله امتیاز بیشتری بدهد.

دکتر فتوحی تصریح کرد: آیین نامه های ارتقا باید تغییر کند ولی نباید در جهتی باشد که رشد علمی کشور را متوقف یا کارهای خوبی را که در کشور انجام شده است، کمرنگ کند.

رئیس دانشگاه شریف با اشاره به تولید 1.5 درصدی علم در ایران و جایگاه شانزدهمی جهان افزود: بخشی از آن به این دلیل است که در انتشار مقالات علمی باکیفیت موفق بوده است و آنهم ثمره آیین نامه ارتقا است. کشور در برخی زمینه ها مرجعیت علمی لازم مد نظر مقام معظم رهبری را به دست آورد؛ مانند نانو که مقام ششم یا هفتم را داریم.

***همه معیارهای تولید علم همسان رشد نکرده است

وی تاکید کرد: اما اعتقاد دارم همه معیارهای رشد علمی به نسبت همسان رشد نکرده است، برای نمونه اگر توانستیم در انتشار مقالات خیلی خوب عمل کنیم، در تبدیل ایده های مقالات به محصول موفق نبوده ایم، یا در زمینه ثبت پتنت خوب عمل نکرده ایم و یا در صادرات محصولات با فناوری های بالا (های تک) سوابق خوبی نداریم.

دکتر فتوحی به اشاره به نقاط تاریک در بعضی حوزه های تولید علم گفت: باید این بخش ها را قوی کنیم نه اینکه به دیگر بخش ها کم توجهی کنیم. مثلا در انتشار مقالات باید جلوی تخلفات علمی را بگیریم؛ نباید در مقابل بزرگ ترین دانشگاه کشور پایان نامه و مقاله فروخته شود و باید جلوی این روند را بگیریم ولی نباید این موضوع باعث توقف یا کند شدن رشد علمی کشور شود. از طرف دیگر ببینیم چطور ایده های مقالات را می توانیم تجاری سازی کرده و به محصول تبدیل کنیم.

***آماده کمک برای بازنگری در آیین نامه ارتقا هستیم

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری دانشگاه شریف آمادگی خود را به وزارت علوم برای کمک در بازنگری آیین نامه ارتقا در جهت اهداف تعیین شده از سوی رهبری اعلام کرد.

وی در اشاره به این آیین نامه گفت: معیارهای آیین نامه ارتقا بندهای مختلف دارد؛ بند اول فرهنگی است که در کمیته فرهنگی امتیاز داده می شود، بند دوم آموزش شامل کیفیت و کمیت آن است و بند سه بند پژوهش است که تمام بخش های مختلف را دارد شامل مقاله در نشریات علمی پژوهش، حضور در کنفرانس ها و راهنمایی پایان نامه های ارشد و دکتری و ارتباط با صنعت، امتیاز برای ارتباط با صنعت اصلا سقف ندارد، ولی همه این فعالیت ها باید از طریق دانشگاه صورت بگیرد و در دانشگاه انجام شود.

دکتر فتوحی تاکید کرد: دانشگاه های مختلف باید این اختیار را داشته باشند که بتوانند به نحوی خود را با آیین نامه تطبیق دهند، آیین نامه فعلی مبنای اولیه سنجش است و دانشگاه های دارای هیات امنا باید بتوانند آن را تغییر دهند ولی در جهت بهبود و ارتقا و نه در جهت بدتر کردن.

به گزارش ایرنا معاون آموزشی وزیر علوم نیز اخیرا گفته است آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی باید به سمتی اصلاح شود که استادان مهارت‌ محور و آموزش ‌محور و افرادی که در سطح مدرسی عمل می ‌کنند و اساتیدی که منحصرا پژوهشی هستند، همه بتوانند ارتقا یابند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر با اشاره به بررسی این آیین نامه افزوده است: با توجه به اینکه زمان بازنگری آیین‌ نامه ارتقا رسیده است، بنابراین باید این اصلاحات را انجام دهیم و این آیین‌ نامه طوری اصلاح شود که استادان مهارت ‌محور و آموزش ‌محور و افرادی که در سطح مدرسی عمل می‌کنند و اساتیدی که منحصرا پژوهشی هستند، همه بتوانند ارتقا یابند،‌ زیرا آیین‌نامه کنونی این امکان را به همه بخش ‌ها نمی ‌دهد.

نیاسر ابراز امیدواری کرد که آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ ها تا پایان سال ارتقا یابد و به اجرا درآید.