<%=StrTitr %>
کدخبر : 5919
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ - ۱۱:۱۲
تعداد بازدید :    10214

پایان مرحله نخست فراخوان بهمن ۹۸ جذب اعضای هیات علمی

پایان مرحله نخست فراخوان بهمن ۹۸ جذب اعضای هیات علمی

 با توجه به استقبال گسترده داوطلبان پس از دو مرحله تمدید فراخوان بهمن ۹۸ جذب اعضای هیات علمی دانشگاههای سراسر کشور به پایان رسید. در این فراخوان مجموعاً 10498 داوطلب در 27299 اولویت (هر متقاضی تا 3 اولویت) شانس خود را برای راه یافتن به عضویت هیات علمی جستجو می‌کنند. ۴۳ درصد از داوطلبان را خانم ها و ۵۷ درصد را آقایان تشکیل می دهند. ۴۰ درصد متقاضیان فراخوان عضویت هیات علمی در بهمن ۹۸ مجرد و ۶۰ درصد متاهل هستند. 9۳۵۴ نفر دارای مدرک دکترا و ۸۰ نفر دارای مدرک سطح چهار حوزه (معادل دکترا) و ۱۰۶۳ نفر مدرک کارشناسی ارشد دارند. ۱۷ درصد از متقاضیان متولد تهران و بقیه متولدین سایر استانها و شهرها می‌باشند.

 دانشگاه فرهنگیان با ۱۵۲۶ متقاضی بیشتر داوطلبان را به خود جذب کرده و دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دانشگاه تهران و سازمان تحقیقات کشاورزی در رتبه بندی بعدی هستند. رشته های آموزش ابتدایی، شیمی، مهندسی کامپیوتر، زبان و ادبیات فارسی، اصلاح نباتات، مهندسی برق، حسابداری، زیست شناسی و مهندسی مکانیک جز پر متقاضی ترین رشته ها در این فراخوان بوده اند.

گلایه از تاخیر و تقاضای بروزرسانی پرونده‌ها

همانگونه که مکررا اعلام شده برابر مقررات و جدول زمانی اعلام شده از سوی هیات عالی جذب اعضای هیات علمی سقف تعیین شده برای توقف پرونده ها در دانشگاهها حداکثر ۹۰ روز و برای بررسی نهایی در وزارت علوم حداکثر ۴۵ روز اعلام شده است. ولی متاسفانه توقف در دانشگاه و موسسات خیلی بیشتر از این زمان است و این گلایه مکررا از دانشگاه و موسسات است. مکررا اتفاق می‌افتد کد یک موسسه یا دانشگاه در ۹۰ روز بعد از فراخوان حتی فایلهای ارسالی از سوی سامانه را مورد بازبینی اولیه انجام نداده است. قبلاً دانشگاه ها و موسسات این اشکال را منتسب به وزارت علوم می کردند. لکن از سال ۹۴ به بعد که تمامی فرآیند ها روی سامانه شفاف سازی شده است چنین ادعاهایی نمیتواند مسموع باشد و این مستندسازی شفاف اگرچه مصلحت برخی از دست اندرکاران را تامین نکرده است لکن زمینه را برای استیفای حقوق شهروندی داوطلبان فراهم ساخته است. هم اکنون گلوگاه‌های انباشت پرونده ها شناسایی شده و هر مانعی که می توانسته است بر روند جذب و شفافیت آن تاثیر بگذارد برداشته شده است. همه داوطلبان می توانند روی پروفایل خود سیر جذب و مراحل پرونده تقاضای خود را ببینند برخی از دانشگاه‌ها با سامانه سازی داخلی و یا عدم شارژ اطلاعات در سامانه جامع سعی در پنهان کاری و اعمال سلیقه‌های شخصی می نمایند اما هیات مرکزی جذب این موارد را مصداق بی عدالتی می داند و خواهان توجه بیشتر به حقوق عامه و پرهیز عامه و پرهیز از هر گونه مصداق ظلم است.

با آنکه یکسال از بهمن ۹۷ گذشته است اما هنوز صرفا 23 درصد از پرونده‌های متقاضیان این فراخوان از دانشگاه‌ها به هیات مرکزی جذب از ارسال و نتایج آن اعلام شده است و بقیه در پیچ و خم های رسیدگی ها و تأخیر های دانشگاه ها و موسسات گرفتار است. و ما در پایان سال 98 از تمامی دست اندرکاران جذب تقاضا داریم کارهای عقب مانده سال های قبل را بروزرسانی کنند و سال 99 را برای رسیدگی به پرونده های سال 98 فارغ نمایند.

سوال: در برخی از دانشگاه ها شرح در حکم کارگزینی افراد پیمانی درج می‌کنند که برای تبدیل وضعیت از پیمانی باید به یک فرصت به خارج از کشور سفر کنند. فلسفه وضع این قانون در هیات عالی و هیات مرکزی جذب چیست؟

جواب: هیچکدام از هیات‌های عالی و مرکزی جذب چنین مقرراتی را وضع نکرده اند. اگر دانشگاهی چنین قوانینی را وضع را یا در حکمی درج کرده خودش باید پاسخگو باشد از نظر ما این کار خلاف مقررات و با شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و نفی وابستگی و دلباختگی به شرق و غرب سازگاری و انسجام ندارد. مقررات هم مأموریت بیش از دو ماه را برای اعضای پیمانی تایید نمی کند و با توجه به اینکه این که اساتید اکثرا متاهل اند و در ابتدای زندگی مشترک هستند خصوصا خانم‌ها این نوع مقررات می‌تواند کانون خانواده را متلاشی کند. تلاش هیات عالی و مرکزی جذب آن بوده است که مقررات تبدیل وضعیت اساتید را سهل و آسان نماید لذا با آن رکود علمی مورد رضایت هیچیک از دست اندرکاران آموزش عالی نیست اما سلسه مراتب جذب که مسئولیت تبدیل وضعیت به عهده آنان است. این مسئله را از ارتقاء رتبه علمی تفکیک کرده اند و صرفا متوقف بر کسب امتیازات لازم به تایید کارگروه های علمی سلسه مراتب جذب نموده اند.