<%=StrTitr %>
کدخبر : 5832
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۶:۰۴
تعداد بازدید :    6031

طولانی شدن رسیدگی به پرونده متقاضیان هیات علمی در فرآیند مربوطه در دانشگاه ها

رئیس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کم‌توجهی دانشگاه‌ها در رعایت جدول زمانی فراخوان جذب بهمن ماه ۹۷ گله کرد و گفت: وزیر علوم دستور رسیدگی به این مسئله را صادر کرده است. «محمدرضا رضوان طلب» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش اظهار کرد: در صورت ادامه این وضعیت، اطلاعات بیشتری از مصادیق مربوطه در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.


 

وی ادامه داد: گلایه‌های فراوانی در مورد طولانی شدن فرایند جذب اعضای هیات علمی وجود داشته و دارد؛ اما امروزه سامانه شفاف‌سازی جامع جذب اعضای هیات علمی، موضع اشکال را به خوبی نقطه گذاری و معرفی می‌کند.
رئیس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم در این زمینه به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در فراخوان بهمن ماه ۹۷ فایل حدود ۵۰ درصد پرونده‌ها تا ۹ تیرماه جاری در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی تاکنون باز نشده است، در حالی که تمام فرایندها و پاسخ‌ها باید در پایان خردادماه به پایان می‌رسید.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد: حدود نیمی از تقاضاها که در گام اول از غربالگری عبور کرده‌اند، یا غربالگری خیلی کلی بوده یا در مرحله بعد از غربالگری یعنی بررسی توانمندی علمی جا خوش کرده است و بلاتکلیف مانده‌اند.
رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم با اشاره به نحوه غربالگری، خاطرنشان کرد: غربالگری بر اساس کنترل رعایت شرایط عمومی و اختصاصی درج شده در فراخوان انجام می‌شود.
رضوان طلب افزود: تعداد بسیار اندکی از پرونده‌ها به مقصد نهایی رسیده و پس از بررسی صلاحیت علمی و عمومی در دانشگاه‌ها به هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از روی سامانه ارجاع و در مرکز جذب، تأیید نهایی شده‌اند.
به گفته این مسئول وزارت علوم، همکاری و توجه دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی برای رعایت جدول زمانی مراحل جذب هیأت علمی مختلف فراخوان باید خیلی از رشدی که تاکنون داشته، افزایش یابد.
فراخوان جذب هیأت علمی دانشگاه‌ها ۲ بار در سال و در ماه‌های شهریور و بهمن ماه انجام می‌شود.
منظور از جذب اعضای هیأت علمی، هرگونه استخدام عضو هیات علمی به صورت قراردادی، پیمانی، طرح سربازی، مأموریت و انتقال است.
پس از اعلام فراخوان عمومی جذب اعضای هیأت علمی که بر اساس فرم‌ها و شرایط مربوطه انجام می‌شود، سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به ارسال اطلاعات پرونده داوطلبان به دانشگاه‌های محل درخواست آنان اقدام می‌کند و با نظر هیات اجرایی جذب، افراد واجد شرایط اولیه برای انجام مصاحبه علمی دعوت می‌شوند.
با انجام مصاحبه علمی و عمومی و انجام تحقیقات محلی، پرونده‌ها به هیات اجرایی جذب دانشگاه یا موسسه مربوطه، برای بررسی همه مدارک و جمع بندی صلاحیت‌ها ارجاع می‌شود و با رای اعضای هیات اجرایی، تشخیص صلاحیتی داوطلب نهایی شده و به اطلاع داوطلب می‌رسد.
در مرحله بعد، دبیرخانه هیات اجرایی جذب دانشگاه پرونده متقاضیانی را که مورد تایید اولیه هیات اجرایی جذب قرار گرفته‌اند از طریق سامانه جامع جذب به دبیرخانه هیات مرکزی جذب ارسال می‌کند.
هیات مرکزی جذب، تصمیم نهایی را حداکثر در ۴۵ روز به دانشگاه و موسسه اعلام می‌کند و موسسه موظف است حداکثر در مدت ۱۰ روز نتیجه را به اطلاع متقاضی برساند.
صدور ابلاغ استخدام پیمانی اعضای هیات علمی پس از تایید هیات مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دانشگاه و موسسه مربوطه صادر خواهد شد.
اگر بازه زمانی رسیدگی پرونده‌ها در دانشگاه بیش از ۹۰ روز و تایید نهایی در مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از ۴۵ روز طول بکشد این دوره خارج از جدول زمانی تلقی شده و از سوی مراجع بالاتر قابل رسیدگی است.