<%=StrTitr %>
کدخبر : 5815
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۳/۲۷ - ۰۸:۰۳
تعداد بازدید :    1713

دستور وزیر علوم برای متناسب سازی جذب زنان و مردان در هیات علمی

رئیس مرکز جذب وزارت علوم از دستور وزیر علوم برای متناسب سازی جذب خانم ها و آقایان در هیات علمی دانشگاه ها خبر داد و گفت: تا سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار عضو هئیت علمی خانم در دانشگاه ها جذب شده است.

محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با مهر درباره آمار حضور زنان در هیات علمی دانشگاه‌ها و موانع برای جذب اعضای هیات علمی خانم گفت: بر حسب آمار موجود در مرکز جذب اعضای هیات علمی، تعداد اعضای هیات علمی خانم تا قبل از سال ۸۸ در دانشگاه‌های کشور حدود دوهزار و دویست نفر بوده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که تا سال ۹۲ تعداد اعضای هیات علمی خانم، به ۵ هزار و۷۰۰ نفر رسیده و از سال ۹۲ تا بهمن سال ۹۷ بالغ بر ۱۲ هزار نفر از اعضای هیات علمی خانم جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم افزود: تمام تلاش دست‌اندرکاران مرکز جذب این است که این نسبت به نحو چشمگیری افزایش یابد، لیکن باید این نکته را در نظر گرفت که تعداد متقاضیان خانم برای عضویت هیات علمی معمولاً در هر فراخوان به نسبت ۱۵ الی ۱۶ درصد کمتر از آقایان است و این نسبت در تأیید نهایی و جذب آنان به صورت مستقیم تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: بنابراین احتمال جذب آقایان ۱۵ درصد از احتمال جذب خانم‌ها بیشتر است. به طور مثال از شهریور ۹۴ الی بهمن ۹۶ میانگین ثبت نام عضویت هیات علمی خانم‌ها ۴۲ درصد و آقایان ۵۸ درصد بوده است، درنتیجه در جذب نهایی نیز این اختلاف ۱۵ درصدی مشهود است.

رضوان طلب افزود: با توجه به دستور وزیر علوم در خصوص متناسب سازی نسبت جذب خواهران و برادران در هیات علمی، معمولاً جذب خواهران در بررسی و تأیید نهایی در هیات مرکزی با تسامح بیشتری در مقایسه با برادران انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: ترویج این رویکرد جز توصیه‌های همیشگی در مکاتبات مرکز جذب اعضای هیات علمی با هیات‌های اجرایی ذیربط بوده است.

به گزارش مهر، اخیراً یکی از اساتید خانم دانشگاه تهران در دیدار استادان و اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌ها با مقام معظم رهبری از جذب اساتید خانم در دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: اگرچه بیش از ۶۰ در صد از دانشجویان دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند، اما متأسفانه سهم آنها در حوزه مدیریت دانشگاه بسیار اندک است و ارتقا و جذب آنها برای هیات علمی همواره با موانع جدی روبروست.