<%=StrTitr %>
کدخبر : 4784
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۱۴ - ۱۰:۰۲
تعداد بازدید :    976
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها:
باید به صلاحیت اساتید دانشگاه در شاگرد پروری توجه کرد

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها یکی از محورهای آموزش عالی را شاگرد پروری عنوان کرد و گفت: باید به این موضوع و صلاحیت اساتید برای شاگرد پروری توجه شود.

به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام مصطفی رستمی امروز در چهارمین همایش ملی آموزش عالی در دانشگاه صنعتی شریف با طرح سوالی افزود: چه فرایندی باعث شده که دانشگاه‌های ما از مدل آموزش محور عبور کرده و به پژوهش محور وارد شوند.

وی ادامه داد: آیا اینکه دانشگاه‌های نسل یک دنیا وارد دانشگاه‌های نسل دیگر شده‌اند توجیه درستی برای ورود به دانشگاه‌های نسل دیگر است؟ اگر این‌گونه باشد که منطقی نیست.

وی ادامه داد: بنابراین دانشگاه‌ها برای ورود به نسل‌های بعدی باید دلیل منطقی و درستی را داشته باشند و صرفاً به این دلیل که دانشگاه‌های معتبر و برتر دنیا به نسل سوم یا چهارم حرکت کرده‌اند، چنین اقدامی را انجام ندهند. در واقع باید سوال کرد که حرکت به نسل چهارم و در آینده نسل پنجم در پاسخ به چه نیازهایی صورت گرفته است.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر موضوع شاگرد پروری در آموزش عالی کشور اظهار داشت: باید به نسبت استاد و شاگرد توجه شود؛ صلاحیت‌هایی که استاد باید داشته باشد تا شاگردانی همچون خود را تربیت کند، باید مدنظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: باید دید که در فرآیند تربیت استاد دانشگاه کجا به او مهارت شاگردپروری را آموزش داده‌ایم؛ البته این موضوع نقص استادان ما نیست.

رستمی ادامه داد: نقشی که دانشجوها و اساتید ما در امدادرسانی به مناطق سیل زده داشته‌اند قابل تحسین بود؛ از این رو باید چنین مسائلی در دانشگاهیان ما به ویژه دانشجویان تقویت شده و استادان ما برای تربیت و پرورش شاگردانی لایق و کاردان بیش از پیش آموزش ببینند.