<%=StrTitr %>
کدخبر : 4782
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۱۴ - ۰۹:۰۲
تعداد بازدید :    1584
وزیر علوم در آیین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری تاکید کرد:
لزوم برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها برای جذب اساتید جوان

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه‌ها، از دانشگاه‌ها انتظار داریم آموزش‌های هدفمند داشته باشند، گفت: این آموزش‌ها تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند و لازم است تا دانشجویان با نگاهی به آینده تربیت شوند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در بیست و هفتمین آیین نکوداشت اعضای هیات علمی نمونه کشوری که همزمان با چهارمین همایش ملی آموزش عالی،  که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با بیان اینکه اکنون در نقطه عطف حوزه آموزش عالی کشور قرار داریم، اظهار داشت: طی ۴۰ سال بعد از انقلاب، آموزش بر ماموریت‌های دیگر دانشگاه‌ها سایه افکنده لذا نگاه به ماموریت‌های جدید دانشگاه‌ها می‌تواند به یک تحول در روش‌، خطی مشی و فناوری‌های مورد استفاده بیانجامد.

وی با اشاره به توفیقات به‌دست آمده در حوزه علمی افزود: تحولاتی که در دانشگاه‌های بزرگ و با سابقه و تغییراتی که در دو دهه گذشته در حوزه فناوری روی داده امری انکارنشدنی است.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه تحولات در حوزه آموزش عالی کم نیست اما باید نگاه به توسعه و تحول را گسترش دهیم، ادامه داد: در حال حاضر در زمینه بازنگری محتوا، سرفصل‌ها و واحدهای درسی اقدامات مناسبی صورت گرفته اما با توجه به سرعت تحول در دنیا، زمان زیادی برای فکر کردن نداریم لذا یک کار مستمر و پویا در آموزش عالی لازم است تا بتوان علاوه بر استفاده از تجربیات جهان، نیازهای کشور را بیش از پیش مد نظر قرار داده و جایگاه خود را تعریف کنیم.

دکتر غلامی با بیان اینکه امروزه نیاز به یک حرکت جدی و قوی در سیستم آموزش عالی داریم، اظهار داشت: مولفه‌هایی که باید در درون این سیستم مورد توجه قرار گیرند، بسیار مهم است. برهمین اساس لازم است تا نگاهی جامع و گسترده برای دانشجویان بخصوص جوانان ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه رهاکردن حوزه آموزش و کسب تجربه حین کار و استفاده از علایق شخصی، فرصت از دست دادن است، گفت: امیدواریم در برنامه دانشگاه‌ها و معاونت آموزشی وزارت علوم، توجه به آماده‌سازی در انتقال دانش و تجربه به متخصصان به عنوان مجریان تحولات علمی بیش از پیش شود.

وزیر علوم افزود: در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه‌ها، از دانشگاه‌ها انتظار داریم آموزش‌های هدفمند داشته باشند و توجه کنند که این آموزش‌ها تنها از متون درسی به‌دست نمی‌آیند و باید دانشجویان با نگاهی به آینده تربیت شوند.
دکتر غلامی با تاکید بر ایجاد نگاه کارشناسانه در دانشجویان نسبت به مسائل، ادامه داد: ایجاد این نوع نگاه در دانشجویان امری ضروری است چراکه این امر در حل مسائل و چالش‌های کشور بسیار اثرگذار خواهد بود.
وی در ادامه تصریح کرد: اکنون در جهانی قرار داریم که ارتباطات بسیار نزدیک و حضور افکار و اندیشه‌های مختلف در آن فراوان است لذا امروزه تعریف دانشگاه‌ها در حوزه جهانی بسیار ظریف و حساس است.
وزیر علوم با بیان اینکه استعدادهای زیادی در کشور وجود دارد که در آموزش عالی کشور شاخص توانمندی محسوب می‌شوند، افزایش رشد این استعدادها در تمامی مراکز علمی را بخش مهمی از وظایف آن‌ها دانست.
دکتر غلامی همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و افزود: آموزش عالی در حوزه تحصیلات تکمیلی، علاوه بر تربیت دانش‌آموختگان، حوزه پژوهش را نیز مد نظر قرار دارد زیرا اگر یک دانشجو با نگاه کارشناسانه به حوزه تحصیلات تکمیلی وارد شود، نگاه اثر بخش‌تری را در انتقال و اجرای پژوهش‌ها در جامعه خواهد داشت.

وی در ادامه در رابطه با موضوع اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها مطرح کرد: به منظور ایجاد شغل مرتبط با حوزه تخصصی فارغ‌التحصیلان، لازم است تا با ایجاد مهارت‌های مرتبط با رشته‌های تحصیلی دانش‌آموختگان، بخشی از نیاز را در این حوزه تقویت کنیم.

وزیر علوم با تاکید بر اهمیت آموزش نیروی انسانی براساس نیاز جامعه و آمار و اطلاعات کشور، گفت: اگرچه سفارش تربیت نیروی انسانی وجود ندارد اما بنده بارها این درخواست را مطرح کردم و اگر موضوع در کارگروه خاص خود تعریف شود، می‌توان بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز کشور را مورد توجه قرار داد.
دکتر غلامی با اشاره به توفیقات به‌دست آمده در حوزه آموزش عالی تاکید کرد: امروزه نیاز داریم تا دانشگاه‌ها در جذب اساتید جوان، برنامه‌ریزی و آموزش‌های اولیه به منظور اجرای برنامه‌های کلان کشور صورت گیرد.
وی در ادامه بر لزوم مسئولیت‌پذیری دانش‌آموختگان نیز تاکید کرد و گفت: اینکه فارغ‌التحصیلان بدانند در چه وضعیت و زمانی هستند و در آینده نیز چه شرایطی خواهند داشت، باعث افزایش انگیزه و علاقه‌مندی آن‌ها برای رسیدن به اهداف آینده می‌شود.

وزیر علوم اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در انجام وظیفه معلمی موفق باشیم زیرا تلاش اساتید برای سربلندی کشور سرمایه بزرگی محسوب می‌شود و زمینه‌ساز دستیابی به اهداف مطلوب خواهد بود.