<%=StrTitr %>
کدخبر : 4780
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۱۰ - ۰۷:۰۲
تعداد بازدید :    3522

دوره 6 ماهه مطالعاتی برای اعضای جدید هیات علمی الزامی شد

قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: اعضای جدید هیات های علمی دانشگاه ها که ازامسال استخدام می شوند ملزم به گذراندن 6 ماه فرصت مطالعاتی درصنایع یا دستگاه هایی اجرایی شدند.

به نقل از ایرنا، عبدالرضا باقری  درجمع خبرنگاران دربوشهر افزود: این مهم به عنوان یکی از الزام های استخدام اعضای هیات علمی جدید برای کمک به حل مسائل جامعه است.

وی بیان کرد: اکنون بیش از90 هزار نفرعضو هیات علمی در2هزار مرکز دانشگاهی وتحقیقاتی زیر مجموعه وزارت علوم تحقیقات و فناوری درحال فعالیت هستند.

باقری یادآور شد: امسال نیز حدود یکهزار تا یکهزار و 500 نفر به عنوان اعضای هیات علمی استخدام می شوند که دردوره پنج ساله پیمانی خود باید 6 ماه دوره را در صنعت یا دستگاه های اجرایی بگذرانند.

وی ادامه داد: شورای عالی عطف که یکی از شوراهای مهم و سیاست گذار در بین شوراهای پژوهش و فناوری است که برنامه ریزی کرده نیازهای دستگاه‌های اجرایی بویژه در شرایط تحریمی مانند قطعات، دستگاه‌ها، مواد مورد نیاز از دستگاه اجرایی را گرفته و برنامه‌ریزی شود که به کمک دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آن را تامین کنند.

باقری ادامه داد: دراین ارتباط درسامانه شورای عطف برخی از شرکت‌های دولتی تحقیق های خود را از سال گذشته به دانشگاه‌ها واگذار کردند که این مهم می تواند به رفع نیازهای کشور کمک شایانی کند.

وی اظهارداشت: همچنین برنامه‌ریزی شده گرانت ( آیین نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی) فناوری دراختیار اعضای هیات علمی قرار گیرد که امیدواریم بزودی نهایی شود.

باقری بیان کرد: برای پشتیبانی از فناوری های داخل کشور که برای نخستین بار صورت می گیرد منابع لازم نیز پیش بینی شده تا به کمک معاونت علمی و صندوق شکوفایی و نوآوری بتوانیم این گرانت را اعلام کنیم.

وی افزود: جهت دهی به پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکترا و کارشناسی ارشد به سمت رفع نیازهای جامعه مورد توجه جدی قرار گرفته است. Q
باقری ادامه داد: در سال جاری منابع خوبی نیز توسط دولت برای کمک و حمایت از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری گذاشته شده که درمقایسه با سال گذشته 70 درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: این مهم نشان از عزم جدی دولت برای حمایت از جوانان فعال در پارکها است که با ایجاد واحدهای فناور و یا راه اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان کار خود را شروع کنند.

باقری گفت: همه اینها برای این است که بتوانیم بخشی از نیازهای داخل را تامین و به بهبود کالا ایرانی کمک شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم شرایط تحریمی فرصت طلایی و خوبی برای محققان کشور باشد و آنها بتوانند بخشی از نیازهای داخلی را تامین کنند.